Elon Musk w najbliższym czasie, będzie musiał zapłacić ok 10 mld dolarów podatku (~40 mld złotych. Dla porównania, budżet polski na 2021 wynosił 404,4 mld). Ów podatek zostanie mu naliczony za zrealizowanie opcji na akcje, które otrzymał od firmy w ramach wynagrodzenia za zrealizowanie celów określonych w 2012 roku.

W ramach realizacji owych opcji, Elon Musk ma prawo wykupić 22 862 050 akcji Tesli w cenie $6.24 za każdą. Czyli za 142.7 mln dollarów, będzie mógł wykupić akcje o obecnej rynkowej wartości 20mld. „Problem” w tym, że Elon będzie musiał zapłacić 53% podatku od tej kwoty.

Co może stanowić dla wielu osób niespodzianką, pomimo tego, że Elon Musk jest obecnie najbogatszą osobą na świecie (wg rankingu Forbse’a, z majątkiem szacowanym na 220 mld dolarów), to jednak Elon nie ma 10 mld w gotówce, by zapłacić owy podatek od wzbogacenia.

Elon Musk ma obecnie prawdopodobnie więcej długu, niż gotówki na kontach. Elon po prostu wszystko trzyma w akcjach swoich firm… a co za tym idzie, jego majątek jest w dużej mierze wirtualny

Elon będzie miał zatem do wyboru…

A) sprzedać część swoich akcji o wartości 10 mld dolarów, by mieć na podatek (co może się negatywnie odbić na cenie akcji, przy tak dużej liczbie sprzedawanych akcji)…

B) albo może kolejną pożyczkę, tym razem na 10mld dolarów pod zastaw swoich pozostałych akcji. Drugi scenariusz może być bardziej opłacalny, jeżeli cena akcji jeszcze wzrośnie. Koniec końców, Elon będzie musiał ową pożyczkę spłacić, ale przy większej cenie akcji, będzie musiał sprzedać ich mniej.

C) ostatnią opcją jest wariant mieszany.

Osobiście ciekaw jestem, jak sądzicie co zrobi Elon? Plus dodatkowe pytanie…co według Was powinien zrobić Elon?

#tesla #gielda #elonmusk #ciekawostki #podatki #technologia