Jak wychodzić ze stratnych pozycji?

1. Zastanów się, czy nie lepiej spożytkować swoje pieniądze na inną pozycję, która może zarobić – niekoniecznie ten sam walor tylko że w odwrotną stronę.
2. Zastanów się, jaki ruch musiałby wykonać dany walor, żebyś wyszedł na 0.
3. Zobacz, czy twój punkt wejścia nie leży poniżej kluczowego supportu/powyżej resistance – jeśli tak, twoje szanse na wyjście na 0 spadają.
4. Zobacz, czy twój punkt wejścia znajduje się poniżej/powyżej kluczowych wskaźników. VWAP, EMA8 czy też np. SMA50, czy jest na resistance/supporcie? Poniżej?
5. Jak zmienny jest ticker, na którym masz stratną pozycję? Czy jest realne odbicie np. w ciągu dnia 3 procenty w dół, żebyś wyszedł na 0?
6. Nie graj za dużym lewarem/full depo – nigdy.
7. Jeżeli wiesz co robisz, postaw hedge, i wyjdź z niego na ważnym punkcie resistance/support, od którego ticker może zawrócić
8. Przeanalizuj trend – czy przyspiesza, czy zwalnia? Czy napotyka opór?
9. To, że ticker zrobił ruch 1% w dół, NIE OZNACZA, ŻE ZROBI KOLEJNY PROCENT W DÓŁ I WYJDZIESZ NA 0
10. ZAWSZE piramiduj swoją pozycję, chyba że jesteś w 100% pewny, że niżej nie zleci/wyżej nie pójdzie. Lepszy profit o parę procent mniejszy aniżeli większa strata.
11. Czy Twój walor jest silniejszy od rynku? Czy jak rynek ruszy w górę (S&P) o 1%, to twoje akcje mogą ruszyć o 3%? Czy może ruszą o 0.5%?
12. Jeżeli wchodzisz z nastawieniem „musi spadać/musi rosnąć” – wyjdź z giełdy z profitami póki możesz.

Przykład S&P wczoraj/dziś.
Zakładając, że ktoś zshortował na poziomie 365.

S&P przebiło VWAP
Na 30m trend stabilnie w górę od ok. 21.
Krótkoterminowy support 368.
Otwarcie z luką na poziomie +- 371 może doprowadzić do short covering rally (będzie to najprawdopodobniej także resist)

Jednocześnie zmienność rynku jest duża i możemy zawrócić. Czy warto ryzykować? To zależy. Postawiłeś 10% depo i jesteś 5% w plecy? Czemu nie. Postawiłeś 100% depo i jesteś 25% w plecy? Sprawa wygląda inaczej.

Punkt 1 jest NAJWAŻNIEJSZY.

#gielda